سمنت پلاست

انسان ها از گذشته های دور از سنگ به عنوان یک عنصر اصلی در سازه های خود استفاده می کردند. سنگ ها به دلیل استحکام بالا خود و فراوانی در سطح کره زمین این جایگاه را تا مدت های فراوان حفظ نمودند.
اما ظهور بتن تهدیدی جدید برای سلطه سنگ در صنعت ساختمان سازی ایجاد کرد. تولید بتن با ویژگی ها و ابعاد مختلف مصرف کنندگان را به سوی استفاده از این محصولات وا داشت.

استفاده از تکنولوژی و علوم مهندسی از یک سو و افزایش هزینه انرژی و مواد اولیه موجب گردید انسان ها به سمت ساخت و تولید سنگ مصنوعی حرکت کنند. سنگ های مصنوعی به دلیل داشتن ویژگی های فراوان و البته قیمت مناسب خود کم کم توانستند جایگاه ممتازی را در صنعت ساختمان سازی از آن خود کنند.
سمنت پلاست مزایای زیادی دارد که میتوان به متنوع بودن و مختلف بودن طرح های آن اشاره کرد که به هر سلیقه ای و با هر رویکردی میتوان آن را ست کرد.
از دیگر مزایای سمنت پلاست میتوان به وزن سبک تر آن نسبت به سنگ های طبیعی میتون اشاره کرد که در رابطه با حمل و نقل بسیار کار را راحت میکند.
باید این را بدانید که سمنت پلاست در ابعاد مختلف تولید میشود و نیاز جندانی به برش ندارد برعکس سنگ های واقعی.
همچنین این نمونه مقاومت بالایی در برابر فشار های کششی از خود نشان میدهد و حدود ۵ برابر مقاومت بالا تری نسبت به سنگ واقعی نشان میدهد.
مقاومت بالای این جنس ناشی از ترکیبات آن میباشد.سمنت پلاست همان سیمان سفید است که به علاوه پلی استر،ماسه،پودر سنگ،هاردنر و پیگمنت استفاده میشود که همه این ها در کنار فرمولی که ترکیب میشوند،مقاومت بالایی را از خود نشان میدهند.
از مزایای بی نظیر این محصول میتوان به قابلیت چسبندگی آن با سایر مصالح اشاره کرد.به این صورت که میتوانید کاملا اطمینان حاصل کنید که تا سال ها هیچ گونه مشکلی برای هیچکدام از انها پیش نمی آید.
شاید به عنوان خریدار مصالح ساختمانی این فکر به ذهنتان خظور کرده باشد که سنگ های طبیعی بعد از پذشت مدتی دچار رنگ پریدگی میشوند،که این مورد هم در سمنت پلاست به طور کامل کاور شده و شما میتوانید با اطمینان خاطر نسبت به این موضوع خریدتان را انجام دهید.به خصوص در نواحی سردسیر بخوبی امتحان خود را پس داده و توانسته در دمایی تا منفی ۵۰ درجه مقاومت خوبی از خود نشان دهد و بدون شکستگی و مشکل خاصی این پروسه را طی کند.

اوایل قرن بیستم زمانی برای توسعه فناوری و گسترش تمایلات به استفاده از این نوع سنگ ها بود. با مرور زمان و انجام تحقیقات مختلف در زمینه سنگ های مصنوعی، انواع مختلفی از آن ها به بازار معرفی شد. یکی از زیباترین، ارزان ترین و محبوب‌ترین این نوع سنگ با عنوان سمنت پلاست شناخته می شود.

سمنت پلاست چیست؟

ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻋﻠﻮم مهندسی ﺷﯿﻤﯽ و ﻣﺘﺎﻟﻮژی ﺑﻪ وﯾﮋه در ﮔﺮاﯾﺶ ﭘﻠﯿﻤﺮ، موجب تحول زیاد در صنعت عمران و شهرسازی شده است. ﺳﺎﺧﺖ و ﺳﻨﺘﺰ ﻣﺼﻨﻮﻋﺎت ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ و اﺣﯿﺎی ﻣﻮاد ﻣﻌﺪﻧﯽ از ﻃﺮﯾﻖ ﻓﻌﻞ و اﻧﻔﻌﺎﻻت ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ، ﯾﮑﯽ از ﮐﺎرﮐﺮدﻫﺎی جذاب ﺷﯿﻤﯽ ﭘﻠﯿﻤﺮ در ﻋﺼﺮ ﺣﺎﺿﺮ اﺳﺖ. ﺷﺎﯾﺪ بتوان گفت ﺗﺮﮐﯿﺐ ﻋﻨﺎﺻﺮ و ﻣﻮاد ﻣﻌﺪﻧﯽ ﺑﺎ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ و ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﻮاد ﺟﺪﯾﺪ ﺗﺮﮐﯿﺒﯽ ﺗﺤﺖ ﻋﻨﻮان ﺳﻤﻨﺖ ﭘﻼﺳﺖ ﻣﻬﻢ ﺗﺮﯾﻦ ﺗﺤﻮل ﻋﻠﻤﯽ ﻗﺮن ﺑﯿﺴﺘﻢ در ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

سمنت پلاست را می توان از جمله انواع سنگ مصنوعی دانست که در سال های اخیر توانسته بازار مناسبی را در داخل کشور ایجاد کند. اولین تولیدکنندگان این محصول در داخل کشور آن را با نام تجاری سمنت پلاست به بازار عرضه کردند و از آن پس با همین نام شناخته می شود.

در ساخت سنگ های مصنوعی از فناوری مختلفی استفاده می شود که از ﻣﺘﻨﻮع ﺗﺮﯾﻦ آﻧﻬﺎ ﻣﯿﺘﻮان ﺑﻪ ﺳﻤﻨﺖ ﭘﻼﺳﺖ اﺷﺎره ﮐﺮد. در حقیقت سمنت پلاست ترکیبی از مواد شیمیایی و معدنی است که با استفاده از تغییر بافت مولکولی سیمان منجر به یک واکنش پلیمریزاسیون می شود. بنابراین سمنت پلاست را می توان سیمان پلیمر شده نامید.

مواد تشکیل دهنده و فرایند ساخت سمنت پلاست

بطور معمول مواد اولیه سمنت پلاست شامل سیمان سفید، پلی استر، ماسه، پودر سنگ، هاردنر و پیگمنت است. این مواد با نسبت معینی با یکدیگر ترکیب شده و  برای قالب گیری آماده می شوند. در مرحله قالب گیری ابتدا در کف قالب رنگ، هاردنر و پلی استر قرار گرفته و سپس ترکیب سایر مواد اولیه ریخته می شوند. فرم دهی در قالب سمنت پلاست به وسیله ویبره انجام می گیرد. به جهت ترکیب کامل و اطمینان از چسبندگی مناسب پلی استر و سیمان، مواد مذکور حدود ۲ تا ۳ روز در قالب نگهداری می شوند. پس از سفت شدن ترکیب مذکور، سمنت پلاست از قالب خارج می گردد.

  ویژگی های سمنت پلاست

 • تنوع زیاد در طرح ها
 • تولید در رنگ های مختلف و جذاب
 • وزن کمتر از سنگ های طبیعی (وزن هر متر مربع  حدود ۴۴ کیلوگرم است)
 • تولید در ابعاد مختلف (عدم نیاز به برش کاری زیاد در نسبت با سنگ های طبیعی)
 • استقامت کششی و فشاری بالاتر نسبت به سنگ های طبیعی
 • چسبندگی بیشتر با مصالح ساختمانی (چسبندگی بالای سمنت پلاست به مصالح ساختمانی باعث میشود ماندگاری بیشتری نسبت به سنگ طبیعی در سطح مورد نظر داشته باشد)
 • مقاومت بالا در برابر عوامل جوی و ماندگاری رنگ در برابر اشعه خورشید
 • مقاومت زیاد در برابر یخ زدگی (مقاومت مناسب تا حدود ۵۰ درجه زیر صفر)
 • مقاومت در برابر انبساط و انقباض متناوب (در محیط های کویری که درجه حرارت هوا بطور مداوم در بازه زیادی تغییر می کند دچار شکستگی و ترک نمیشوند)
 • ماندگاری رنگ بالا (حداقل ۱۵ سال)
 • جذب آب کم
 • نصب آسان

کاربرد سمنت پلاست

ویژگی های متنوع سنگ های مصنوعی به ویژه سمنت پلاست سبب می شود موارد استفاده از آن ها روز به روز افزایش یابد. طرح های زیبا و متنوع این محصول موجب شده است مهندسین عمران و دکوراسیون داخلی ساختمان میل بیشتری به استفاده از آن ها نسبت به سنگ های مصنوعی، سرامیک و موزاییک داشته باشند. همچنین در کشور ما به دلیل شرایط آب و هوایی خاص و البته در برخی از مناطق وجود باران های اسیدی رغبت به استفاده از سنگ های طبیعی و موزاییک های سیمانی کمتر شده است. تنوع در طرح ها و رنگها و همچنین امکان قالب گیری این محصول در شکل ها و اندازه های مختلف سبب می شود در تمامی بخش های ساختمان که پیش از این از سنگ، کاشی، سرامیک و موزائیک استفاده می شد، سمنت پلاست بتواند جایگزین مناسب و ایده‌آلی باشد. کف پوش ساختمان ها و بدنه دیوارها و البته تزئین نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان ها اصلی ترین کاربرد این نوع سنگ مصنوعی است.  با این شرایط می توان گفت در حال حاضر سمنت پلاست می تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد.

 • سنگ نمای داخل و خارج ساختمان ( طرح های صاف و یا برجسته)
 • سنگ پله و زیر پله
 • کف پوش داخل و خارج ساختمان ( طرح های صاف و یا برجسته)
 • سنگ فرش حیاط، باغچه، ویلا و پیاده روهای خیابان
 • مبلمان شهری با سمنت پلاست
 • جدول و بلوک
 • سنگ تزئینی مانند تابلو، کتیبه، مجسمه و گلدان
 • زیباسازی فضای باغ و ویلا

قیمت سمنت پلاست

همانطور که پیش از این نیز گفته شد سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی و برخی دیگر از سنگ های مصنوعی قیمت مناسب تری دارد. با این حال با توجه به طرح، رنگ، ابعاد و البته برخی ویژگی های دیگر متغیر در این نوع سنگ ها، قیمت آن می تواند متفاوت باشد. شرکت سبک بتن پرتیکان با چندین سال تجربه در امر ساخت و تولید انواع سنگ مصنوعی و بتن های سبک می تواند نازل‌ترین قیمت ها را در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دهد. تمامی محصولات ما با دانش و فناوری روز تولید و با ضمانت کیفیت در اختیار شما قرار می گیرد. بنابراین جهت دریافت قیمت های روز سمنت پلاست و کاتالوگ معرفی محصولات با ما در تماس باشید.