سنگ نما

سنگ نما چیست؟

از آنجا که ایران منابع عظیمی از معدن ها را دارا می باشد به عنوان سومین کشور تولید کننده سنگ بعد از چین و هند قرار دارد ولی با این وجود سهم صادرات به تولید تنها ۳% بوده است. از آنجا که نمای ساختمان های یک منطقه بیانگر فرهنگ و علایق و وضعیت اقتصادی مردم آن منطقه است بایستی مورد توجه جدی قرار گیرد. از طرفی نما علاوه بر زیبایی ساختمان ،مصالح بیرونی ساختمان را در مقابل فیزیکی و شرایط جوی
مثل باران ،باد ،برف،نور خورشید و یخ زدگی و عوامل شیمیایی مثل باران های اسیدی و انواع گازها نگه می دارد. نمای خوب باید دارای زیبایی، عایق صوتی و حرارتی، ضد حریق، وزن مناسب، مقاومت در برابر شرایط جوی (تخلخل کم برای جلوگیری از نفوذ اب و یخ زدگی ،مقاومت سایشی مناسب در بربر عوامل سایش مثل باد)، شکل پذیری و رنگ های مختلف باشد. بنابراین سنگ نما می تواند تاثیر به سزایی در نمای داخلی یا خارجی یک ساختمان ایفا خواهد کرد.

انواع نما

نمای سنگ از دیرباز در ساختمان سازی استفاده می شده که به دلیل ویژگی های خاص خود هنوز هم جایگاه خود را در بین انواع نماهای دیگر از جمله :شیشه، انواع پنل های ساندویچی و کامپوزیت های الومینیومی و حفظ کرده است. در یک مقایسه ساده بین انواع نماهای سنگی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

نوع نمامزایامعایب
سنگ نما طبیعیزیبای
عمر طولانی و بیش از سال ۲۰
مقاومت در برابر شرایط طبیعی
نصب آسان
امکان استفاده ترکیبی با سایر نماها
نبود تنوع در رنگ
زمان کاربری زیاد
هزینه کاربری بالا
وزن سنگین
غیر قابل استفاده در برجها
وجود رگه در سنگ
نمای آجریارزان بودن
فراوان در کشور
رنگ یکنواخت
هزینه کاربری بالا
وزن نسبتا سنگین
غیر قابل استفاده در برجها
سنگ نمای مصنوعیزیبایی
تنوع در رنگ
سال ۳۰عمر تا
عدم وجود رگه
امکان تولید با صفحات کم
قابل استفاده در برجها با دلیل وزن مناسب
امکان استفاده ترکیبی در سایر نماها
هزینه کارگری بالا
نیاز به تکنولوژی پیشرفته
جهت تولید

همانطور که در جدول بالا نیز دیده می شود سنگ مصنوعی دارای مزیت های بسیاری نسبت به دیگر انواع سنگ ها دارد. مواد اولیه سنگ مصنوعی شامل ترکیباتی نظیر سیمان و افزودنی های پلیمری است که سبب کاهش وزن و نصب سریع تر در آن ها خواهد شد. ایده ساخت سنگ مصنوعی به واسطه افزایش زیبایی و تنوع طرح و رنگ در فضاهای درونی و بیرونی بناها، کف پوش ها، سنگ فرش ها و محوطه سازی های بیرونی پدید آمد. تولید سنگ مصنوعی، پاسخی به نیاز سلیقه های مختلف در طراحی و فاکتورهای فیزیکی و مکانیکی با کیفیت و هزینه بهینه است.

سنگهای نمای طبیعی نسبت به مصالح نمایی دیگر دارای وزن زیاد بوده و بار مرده ساختمان را تا حد زیادی افزایش میدهند و این عامل ساختمان را در مقابل زلزله اسیب پذیرتر می کند. همچنین وزن بالای این نوع سنگ نما (سنگ نمای طبیعی) باعث مشکلات زیادی هنگام نصب آن بخصوص در طبقات بالای ساختمان می شود. درحالی که سنگ نمای مصنوعی به دلیل وزن بسیار کمتر و چسبندگی بالاتر، فرایند نصب را آسان تر و سریع تر خواهد کرد.

سنگ نمای مصنوعی

همانطور که در مقاله سنگ مصنوعی نیز گفته شد، پیشرفت تکنولوژی و نیاز بازار به ایجاد سنگهایی با ویژگی ها و طراحی های خاص موجب شد تا در سال های گذشته شاهد پیشی گرفتن سنگ های مصنوعی از سنگ های طبیعی در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها باشیم. سنگ نمای مصنوعی در طرح ها و رنگ های مختلفی تولید شده و در فرایند ساخت ویژگی هایی مانند افزایش مقاومت و طول عمر به آن اضافه می شود. همچنین وزن بسیار سنگین سنگ های طبیعی و عدم امکان برش آن ها در ضخامت های کم باعث شده است تا جایگاه خود را در سنگ نمای ساختمان ها از دست دهند. این در حالی است که امکان تولید سنگ های مصنوعی با ضخامت کم وجود داشته و استفاده از آن ها به عنوان سنگ نما موجب کاهش وزن مرده ساختمان خواهد شد.

تیم تولید و اجرای شرکت سبک بتن پرتیکان با تولید انواع سنگ نما شما را در راستای شکل دهی به آنچه مورد نظرتان است، یاری می دهند. تنوع در رنگ، اندازه و طرح ها، سنگ نماهای مصنوعی متنوعی را در اختیارتان قرار داده تا آنچه را تصور می کنید، اجرا کنید. همچنین شرکت سبک بتن پرتیکان در تولید محصولات متنوعی در حوزه سنگ های مصنوعی نظیر سمنت پلاست، سنگ آنتیک، سنگ فرش و کفپوش و جدول و دور درختی به بازار داخل و خارج عرضه می کند.

ویژگی های سنگ نما

محصولات تولیدیِ این شرکت در سنگ نما از مزایای رقابتی متعددی برخوردارند که بخشی از انها از قرار زیر است:

– مقاومت بالا و در صورت نیاز سبک سازی محصول

– عدم نیاز به اسکوپ گذاری، نصب و اجرای آسان

– قابلیت سوراخکاری و برشکاری محصول

– مقاومت در برابر شرایط جوی

– رنگ عمقیِ محصول، ثبات رنگ و مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید

– تنوع در رنگ و مدل در تطابق با نظر مشتری و معمار ساختمان

– عدم تغییر رنگ و عدم جذب گرد و غبار

– ایده آل برای نمای ساختمان، مغازه، کافی شاپ و انواع بناهای خصوصی و عمومی

– عمر بالا

– امکان ایجاد قابلیت هایی همچون ضد خش و نوشتار، ضد سایش، آب گریز، ضد شوره

– امکان ایجاد قابلیت هایی همچون تنفس پذیری، تصفیه کنندگی هوا و خود تمیز شوندگی

– همه محصولات تولیدی این شرکت دارای ۶ گواهینامه استاندار بین المللی و همچنین گواهینامه استاندارد ملی می باشند

محصولات سنگ نما

برخی از محصولات شرکت شبک بتن پرتیکان در تولید سنگ نما عبارتند از: