موزاییک ویبره ای

موزاییک ویبره ای نوعی از کفپوش است که از جمله پر کاربردترین مصالح ساختمانی به شمار می آبند. کشورهای اروپایی نظیر آلمان، ایتالیا بیشترین کشورهایی هستند که از موزاییک ویبره ای استفاده می کنند و طرح های حدید و نوین خود را به کشورهای هندوستان، آفریقا و آمریکا صادر می کنند.

روش تولید موزاییک ویبره ای

روش های تولید متنوعی برای کفپوش ها وجود دارد ولی در فرایند تولید موزاییک ویبره ای هیچگونه فشاری به موزاییک وارد نمی شود و تنها از دستگاه های لرزاننده برای یکنواخت سازی موزاییک ویبره استفاده می شود. در روش های دیگر عموما از ساب خوردن برای یکنواختی و صاف نمودن سطح استفاده می شود این در حالی است که در روش تولید موزاییک ویبره ای به دلیل اعمال ویبره به موزاییک دیگر نیازی به ساب خوردن ندارد.

فرایند تولید موزاییک ویبره ای

در ابتدای فرایند تولید موزاییک ویبره ای، ابتدا مواد اولیه موزاییک باهم مخلوط می شوند و مواد لازم بوسیله دستگاه اندازه گیری پیمانه درون قالب های پلاستیکی ریخته می شود و بر روی نوار نقاله قرار می گیرد. نوار نقاله نقش لرزاننده را بر عهده دارد و اعمال ویبره به قالب ها هوای داخل مواد استخراج می شود. در مرحله بعد موزائیک ها را حدود ۵-۶ ساعت برای خشک شدن نگه می دارند. پس از آن موزاییک ها را از قالب خارج کرده و درون آب قرار می دهند و در نهایت آن ها را بسته بندی می کنند.

کاربردهای موزاییک ویبره ای

همانطور که بیان شد موزاییک ویبره ای یکی از پر کاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی و عمران است که در موارد متنوعی نظیر محوطه سازی ویلا، پیاده رو، حیاط، روف گاردن، پارکینگ و پارک ها بکار می رود. شرکت سبک بتن پرتیکان انواع کفپوش های ویبره ای در طرح ها و رنگ های مختلف را با بهترین کیفیت و روش های نوین تولید می کند.

ویژگی های موزاییک ویبره ای

  • تنوع بسیار زیاد در طرح، رنگ
  • مقاومت سایشی و فشاری بالا
  • سطوح صاف و یکنواخت
  • مقاوت رنگی بالا
  • پیاده سازی آسان

روشهای نگهداری موزاییک ویبره ای

  • جلوگیری از تماس مواد شیمیایی با قالب ها که باعث فرسایش موزاییک خواهد شد.
  • فراهم نمودن دمای مناسب برای نگهداری موزاییک که دمای مناسب برای آن کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد است.
  • در برخی موارد موزاییک ها حالت صاف و یکنواختی خود را از دست می دهند که به اصطلاح دفرمه می شوند برای این منظور تعدادی از موزاییک ها بر روی چیده شوند تا حالت طبیعی خود را بدست آورند.
  • یکی از مواردی که باید توسط مجریان موزاییک ویبره ای رعایت شود زیر سازی مناسب و خوب است که برای جلوگیری از شکست و یا خراب شدن فرم موزاییک باید رعایت شود.

محصولات شرکت سبک بتن پرتیکان در کفپوش