موزاییک ویبره ای

موزاییک ویبره ای نوعی از کفپوش است که از جمله پر کاربردترین مصالح ساختمانی به شمار می آبند. کشورهای اروپایی نظیر آلمان، ایتالیا بیشترین کشورهایی هستند که از موزاییک ویبره ای استفاده می کنند و طرح های حدید و نوین خود را به کشورهای هندوستان، آفریقا و آمریکا صادر می کنند.

روش تولید موزاییک ویبره ای

روش های تولید متنوعی برای کفپوش ها وجود دارد ولی در فرایند تولید موزاییک ویبره ای هیچگونه فشاری به موزاییک وارد نمی شود و تنها از دستگاه های لرزاننده برای یکنواخت سازی موزاییک ویبره استفاده می شود. در روش های دیگر عموما از ساب خوردن برای یکنواختی و صاف نمودن سطح استفاده می شود این در حالی است که در روش تولید موزاییک ویبره ای به دلیل اعمال ویبره به موزاییک دیگر نیازی به ساب خوردن ندارد.

فرایند تولید موزاییک ویبره ای

در ابتدای فرایند تولید موزاییک ویبره ای، ابتدا مواد اولیه موزاییک باهم مخلوط می شوند و مواد لازم بوسیله دستگاه اندازه گیری پیمانه درون قالب های پلاستیکی ریخته می شود و بر روی نوار نقاله قرار می گیرد.
مواد تشکیل دهنده این موزاییک ها شن،ماسه،سیمان،آب و پیگمنت های رنگی هستند.یکی از بهترین ماسه های استفاده شده ماسه دوبار شور طبیعی است.این ماسه به دلیل ان که دوبار شسته میشود خاک ان که عامل بی کفیت شدن موزاییک میشود را میکاهد.
بهترین سیمان مصرفی برای تولید موزاییک سیمان پرتلند تیپ ۲ است.همچنین در موضوع انتخاب شن بسیار در ترکیب این موزاییک ها تاثیر بالایی دارند و باید سراغ شن هایی رفت که اندازه انها حدود ۸ تا۱۲ میلی متر باشند و باید تمام ان کاملا بدون خاک باشد تا محصول نهایی با کیغیت هرچه بالاتر به دستمان رساند.
موزاییک ویبره ای دلایل ریادی دارد تا بتوانبم به راحتی به ان اعتماد کرده و محصول انتخابی خود قرار دهیم.ارجمله:
قیمت مناسب نسبت به کفپوش های دیگری است که در بازار وجود دارند.
نصب اسان ان با ملات شن و سیمان که کار را برای اجرا بسیار راحت میکند
تنوع بالا در طرح و رنگ،به این صورت که مشتریان میتوانند هر رنگی که مدنظرشان دارند را در هر طرحی که خواهان آن هستند اعمال کنند که این موضوع طرفداران زیادی را برای این محصول به خود جذب کرده است.
این محصول قابل اجرا بر روی پشت بام ،پیاده رو،حیاط و… را دارا میباشد.

از نظر طرح به انواع زیر تقسیم میشوند:
طرح پوست ماری
طرح موشکی
طرح یاس
طرح ستاره

از نظر رنگ به انواع زیر تنقسیم میشونذ:
زرد
سفید
ظوسی
قرمز
رنگ سفارشی

از نظر ابعاد به انواع زیر تقسیم میشوند:
۲۰*۲۰ سانتی متر
۳۰*۳۰ سانتی متر
۴۰*۴۰ سانتی متر
۵۰*۵۰ سانتی متر

همچنین در مبحث قیمت،موزاییک ویبره ای به عوامل مختلفی بستگی دارد.از جمله:
قیمت سنگدانه ها
قیمت سیمان
قیمت پودر رنگی
نرخ ارز و دلار

موزاییک پلیمری توان و مقاومت بالایی در تحمل فشار و وزن های بالا را دارد و میتواند در مکان های پر تردد بسیار خوب عمل کرده و مقاومت خوبی را از خود نشان دهد.

کاربردهای موزاییک ویبره ای

همانطور که بیان شد موزاییک ویبره ای یکی از پر کاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی و عمران است که در موارد متنوعی نظیر محوطه سازی ویلا، پیاده رو، حیاط، روف گاردن، پارکینگ و پارک ها بکار می رود. شرکت سبک بتن پرتیکان انواع کفپوش های ویبره ای در طرح ها و رنگ های مختلف را با بهترین کیفیت و روش های نوین تولید می کند.

ویژگی های موزاییک ویبره ای

  • تنوع بسیار زیاد در طرح، رنگ
  • مقاومت سایشی و فشاری بالا
  • سطوح صاف و یکنواخت
  • مقاوت رنگی بالا
  • پیاده سازی آسان

روشهای نگهداری موزاییک ویبره ای

  • جلوگیری از تماس مواد شیمیایی با قالب ها که باعث فرسایش موزاییک خواهد شد.
  • فراهم نمودن دمای مناسب برای نگهداری موزاییک که دمای مناسب برای آن کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد است.
  • در برخی موارد موزاییک ها حالت صاف و یکنواختی خود را از دست می دهند که به اصطلاح دفرمه می شوند برای این منظور تعدادی از موزاییک ها بر روی چیده شوند تا حالت طبیعی خود را بدست آورند.
  • یکی از مواردی که باید توسط مجریان موزاییک ویبره ای رعایت شود زیر سازی مناسب و خوب است که برای جلوگیری از شکست و یا خراب شدن فرم موزاییک باید رعایت شود.

محصولات شرکت سبک بتن پرتیکان در کفپوش