نیاز استفاده از تکنولوژی این شرکت و اصلاح خطوط تولیدی قدیمی: از دیدگاه های مالی و محیط زیستی

نیاز استفاده از جداول سبک پر مقاومت در کشور:

  • براساس آمار دفتر فنی وزارت کشور در سال ۸۳ عمر جداول بتنی در شهرهای ایران ۳ سال است، فلذا سرمایه های کشور برای تولید بتنی مصرف می شود که ۳ سال بعد از بین می رود و اگر شهرداری ها اقدام به تعویض و یا ترمیم آنها نکنند مناظر شهری را خراب می کند.

همانگونه که می دانیم برای تولید بتن باید از منابع طبیعی کشور مانند شن و ماسه استفاده کرد، لکن علاوه بر مصرف منابع طبیعی کشور که قابل برگشت به طبیعت نیستند، تولید بتن به دلیل آلودگی زیادی که تولید می کند محیط زیست را در معرض خطر قرار می دهد.

شایان ذکر است که هر یک تن سیمان، یک تن گاز دی اکسید کربن تولید می کند، در سال ۹۱، ۷۰ میلیون تن سیمان تولید شد که این مقدار برابر با تولید ۷۰ میلیون تن گاز دی اکسید کربن است که خطر بسیاری برای محیط زیست کشور دارد.

در کشورهای پیشرفته و یا حتی در حال توسعه عمر این بتن ها تا ۵۰ سال می رسد طی دستورالعمل وزارت کشور نیز مقرر شده  است در آینده ای نزدیک با کمک مرکز تحقیقات مسکن استانداردی  برای دوام این بتن ها تهیه شود. که این دستور العمل در اختیار شهرداری قرار گرفته است و شهرداری هم باید شرایطی را فراهم کند تا خریداران با این ضوابط جداول را خریداری کنند

دفتر فنی وزارت کشور در سال ۸۳ اعلام کرد که سالانه ۵۰ میلیارد تومان خرابی جداول برای کشور هزینه دارد.

به گزارش ConsBank، بخشی از این گاز کربنیک توسط صنایع مختلف تولید می‌شود. در تولید هر تن سیمان به طور متوسط ۱۲۵لیتر سوخت فسیلی به همراه ۱۱۸ کیلووات ساعت برق به مصرف می‌رسد و مراحل مختلف این فرآیند، به طور متوسط یک تن انواع گازهای آلاینده وارد محیط زیست می‌کند که ۶۵درصد آن گاز کربنیک و مابقی سایر انواع گازهای گلخانه‌ای است که برای محیط زیست به مراتب زیان‌بارتر از گاز کربنیک هستند.بر همین اساس، برای ۴۵ میلیون تن سیمانی که سالانه در کشور ایران تولید می‌شود، ۴۵ میلیون تن انواع گازهای گلخانه‌ای وارد محیط زیست می‌شود که پالایش آن به ۲۵ میلیون هکتار جنگل نیاز دارد.(کل جنگل‌های ایران کمتر از نصف این مقدار است) به بیان دیگر فقط برای پالایش آلودگی هوای ناشی از تولید سیمان در ایران نیازمند فضای سبزی بیش از ۲ برابر جنگل‌های موجود کشورمان هستیم. اهمیت مصرف صحیح سیمان از همین جا آغاز می‌شود.در تولید و نصب هر قالب جدول بتنی، ۳۰کیلوگرم سیمان مصرف می‌شود (۱۵کیلوگرم برای تولید جدول و ۱۵ کیلوگرم برای ملات نصب) که گازهای وارد شده به محیط زیست ناشی از تولید این مقدار از سیمان ۳۰ کیلوگرم انواع گازهای گلخانه‌ای خواهد بود. یک درخت معمولی در طول یکسال به طور متوسط ۱۵ کیلوگرم گاز co2را برای ما پالایش می‌کند.با دیدن هر جدول بتنی فروریخته ناشی از یخ زدگی و دیگر عوامل مخرب می‌توان تصور کرد که حاصل عملکرد ۲درخت در طول یکسال از بین رفته است، حال آنکه با توانایی امروز صنایع تولید قطعات بتنی می‌توان جداولی با عمر مفید بیش از یک صد سال تولید کرد، اقدامی که از ۲۵ سال پیش در ایران با موفقیت تجربه شده است. در شرایطی که جداول برخی از پروژه‌های شهری عمری کمتر از یک تا سه سال داشته‌اند، همزمان جداول بتنی با عمری بیش از ۲۵ سال نیز در شهرهای ایران صحیح و سالم در حالسرویس‌دهی هستند.
اگر بحث درباره موضوع سوء‌مدیریت – و به قول برخی‌ها سود مدیریت – را به اهل آن بگذاریم، فاصله این دو نوع جداول بتنی که با مصالحی یکسان ساخته می‌شوند، اندکی دانش فنی است که در ساخت جداول بتنی بادوام به کار رفته است.در پایتخت کشورمان که محل تجمع نخبگان علمی کشور است، اتوبان امام علی در شرق، اتوبان حکیم در غرب و اتوبان نیایش در شمالپروژه‌هایی بودند که جداول آنها تا روز افتتاح نیز دوام نیاوردندو در روز افتتاح جداول آنها یا تعویض یا ترمیم یا رنگ‌آمیزی شدند تا شرمندگی همه کارشناسانی که می‌فهمیدند و تذکری به تولید و نصب این جداول بی‌کیفیت ندادند پنهان بماند.آنچه دوام بتن را به مهم‌ترین چالش پیش‌روی این دانش تبدیل کرده است، وجوه مختلف خساراتی است که به خاطر بی‌توجهی به دوام بتن به اقتصاد جهانی وارد می‌شود که هزینه‌های زیست محیطی تنها یکی از موارد آن است. به طور متوسط هرمترمکعب بتن در نقش سازه بین ۲۵۰ تا ۷۵۰ دلار سرمایه گذاری دیگر عمرانی را بر دوش خود یدک می‌کشد که در صورت تخریب و از بین رفتن سازه این حجم از سرمایه‌گذاری‌ها نیز نابود خواهد شد.
بر همین اساس، لازم است در کلیه پروژه‌هایی که بتن یکی از عناصر تشکیل دهنده آن است در کنار تعیین مشخصات مکانیکی بتن، ضوابط دوام بتن نیز در کلیه مراحل طراحی و ساخت و بهره‌برداری مورد توجه قرار گیرد.

  • رئیس هیئت مدیره انجمن بتن ایران با بیان اینکه عمر جدول‌های بتنی به کار رفته در سطح شهر بیشتر از ۵ سال نیست،گفت: تعداد تولید‌کنندگان جدول‌های بتنی در کشور به عدد ۱۰۰۰ می‌رسد، اما کمتر از ۱۰تولید‌کننده استاندارد سازی را رعایت می‌کنند.

به گزارش  روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، تدین در سمینار تخصصی “قطعات بتنی پیش ساخته با تأکید بر جداول شهری افزود: قطعات بتنی در ایران در معرض عوامل جوی هستند، متأسفانه به دلیل دوام پایین خیلی زود آسیب دیده و منظر شهری را دچار مشکل می‌کنند.

 وی خاطر نشان کرد: متوسط عمر جدول‌های بتنی کمتر از ۵ سال است، بنابراین باید با اتخاذ راهکارهای مناسب همانند سایر کشورهای پیشرفته و نه چندان پیشرفته این عدد را به ۱۰ یا ۲۰ سال برسانیم.

 تدین گفت: مرکز تحقیقات مسکن دستورالعملی را تهیه و آن را به شهرداری ارائه کرده است تا دیگر همانند گذشته که به ظاهر جدول های بتنی توجه می‌شد،این موضوع ملاک خرید جدول نباشد و بیشتر به با دوام بودن آن و عمر مفید توجه شود. رئیس هیئت مدیره انجمن بتن ایران ادامه داد: در این دستورالعمل، جدول بتنی مناسب و مقاوم از جدول بی‌دوام تشخیص داده می شود تا با این کار شهرداریها از جدول‌های با عمر بالا برای سطح شهر استفاده کند.

 به گفته وی، اگر این دستورالعمل به درستی اجرا شود، عمر مفید جدول بتنی به ۲۵ سال هم می‌رسد.

   تدین گفت: استانداردی به عنوان استاندارد ملی برای پذیرش جدول‌های بتنی به عنوان ویژگی‌های استاندارد جدول توین و به مؤسسه استاندارد ارائه شد تا مؤسسه استاندارد، مهر استاندارد به تولید‌کنندگان جدول بتنی اعطا کنند.

 رئیس هئیت مدیره انجمن بتن ایران افزود: این دستورالعمل در سال ۸۶ به شهرداری ارائه شد تا براساس آن تولید‌کنندگان جدول بتنی با مهر استاندارد دریافت کنند و آن وقت شهرداریها تنها از این تولید‌کننده‌ها جدول خریداری کنندوی ادامه داد: آمارهای ارائه شده در سال ۸۳ نشان می‌دهد سالانه بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان هزینه از بین رفتن جدول‌های بتنی برای کشور بود که با قیمت امروز این عدد به ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

  وی تصریح کرد: اگر مؤسسه استاندارد، استاندارد اجباری برای تولید جدول بتنی به اجرا بگذارد دیگر خریداران بزرگ هزینه کنترل و آزمایش را نخواهند کرد و با خیال راحت جدول بتنی با دوام و با کیفیت بالا را خریداری می‌کنند.

    جدول بتنی دستی از دور خارج شده است

نیما امینیان مدیرعامل شرکت شایا تدبیرشهر نیز در سمینار تخصصی «قطعات بتنی پیش ساخته با تاکید بر جدول شهری» گفت: بتن دارای سه مؤلفه مقاومت، کارآیی و دوام است، بنابراین اهمیت دوام جدول بیشتر از کارایی و مقاومت جدول است.

 وی گفت: جدول‌های بتنی دستی از دور خارج شده‌اند و با قاطعیت می‌‌توان گفت که این جدول‌ها مردود هستند.

 امینیان تأکید کرد: جدول «اسلامپ صفر» که بتن کاملا سفت است شیوه‌ای در تولید دارد که به نوع قابل حرکت و به نوع ثابت معروف است.

 وی ادامه داد: از لحاظ دوام دو نوع اول جواب نمی‌دهد اما جدول بتنی با نوع «پرس تر» که تحت فشار پرسی ۶۰۰ تنی قرار می‌گیرد بحث دوام بالا در هر اقلیم را جواب می‌دهد.

۳سازمان نظام مهندسی ساختمان